O miłości

O miłości

„Czy miłość to w ogóle w życiu jest możliwa? Czy to w ogóle jest takie coś”?

No właśnie – co myślicie o miłości? Czy myślicie o niej w pracy z parami? Jak ją definiujecie?

Miłość – kluczowe w życiu każdej pary słowo dość rzadko pojawia się na stronach naszych podręczników. Definiujemy ją częściej przez zaprzeczenie – to tak, jak wtedy gdy wskazując drogę mówimy: „Widzisz ten duży, szary budynek? No, to nie tam, …” Zdecydowanie więcej przeczytamy o identyfikacji projekcyjnej czy przeróżnych obronach przed bliskością.

To są oczywiście niezwykle ważne sprawy, bo zrozumienie tych mechanizmów pozwala pomóc parze spojrzeć na siebie w bardziej realistyczny sposób. Ale miłość to stan, w którym często jesteśmy bardzo daleko od rzeczywistości. Jak zatem połączyć jedno z drugim? Jak zajmować się tym paradoksem w pracy z parami?

No i gdzie jest miłość?

Łączymy się w pary by kochać i być kochanym/kochaną. Miłość potrafi jednak pojawiać się i znikać a miłosna wymiana często przybiera zaskakującą, momentami niepokojącą formę.

Jak pomóc parom ją odnaleźć? Jak znaleźć miłość w morzu niepokojących diagnoz, skomplikowanych teorii a przede wszystkim w obliczu wcześniejszych bolesnych doświadczeń jakimi obarczone są pary i rodziny?

Zapraszam do wspólnego szukania miłości. Będziemy czytać beletrystykę i psychoanalityczne artykuły oraz słuchać muzyki by wyostrzyć nasze zmysły na różne przejawy miłości. Zajmiemy się też materiałem klinicznym.

Na pewno nie znajdziemy jednej definicji ani jednej wyczerpującej odpowiedzi na pytanie o to czym jest miłość ale wierzę, że warto byśmy je sobie i naszym parom zadawali bo miłość to na pewno jest takie coś!

Szczegóły:

Do rocznej, siedmioosobowej grupy zapraszam osoby, które:

  • pracują z parami i/lub rodzinami
  • są zainteresowane podejściem psychoanalitycznym
  • mają gotowość do omawiania swojej pracy w grupie
  • lubią dużo czytać
  • lubią dyskutować

W pierwszej połowie spotkania zajmiemy się dyskusją literatury: będziemy czytać teksty psychoanalityczne ale także beletrystykę: min. Sandora Maraiego, Patti Smith, Ibsena, Marqueza. W drugiej części spotkania omówimy materiał kliniczny przygotowany przez uczestników grupy.

Spotkania odbywać się będą raz w miesiącu, zazwyczaj w czwarty piątek miesiąca w godzinach 17:00 – 20:00 w moim gabinecie przy ul. Rakowieckiej 41a/3 (tuż przy metrze Pole Mokotowskie).

Daty spotkań: 22 września 2023; 27 października 2023; 24 listopada 2023; 15 grudnia 2023; 26 stycznia 2024; 23 lutego 2024; 22 marca 2024; 26 kwietnia 2024; 24 maja 2024; 28 czerwca 2024

Koszt: 220 zł za spotkanie

Informacje i zapisy:
karolina.pniewska@psychoterapiaursynow.pl

O mnie:

Jestem certyfikowaną psychoterapeutką Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej, członkinią Sekcji Psychoterapii Par i Rodzin PTPP oraz jej prezeską w kadencji 2022-2024.

Pracuję od 2004, a z parami i rodzinami od 2009 roku. Prawie siedem lat pracowałam w Specjalistycznej Poradni Rodzinnej w Falenicy, gdzie przyjmowałam pary i rodziny w koterapii z terapeutkami i terapeutami różnych nurtów. Tygodniowo spotykałam wtedy kilkanaście par i to intensywne doświadczenie w dużej części zbudowało mój warsztat pracy, którym chciałabym się teraz podzielić.

Druga część mojego doświadczenia to szkolenie w psychoanalitycznej pracy z parami. Jestem uczestniczką grupy superwizyjno-szkoleniowej prowadzonej przez Stana Ruszczynskiego i Mary Morgan (od 2014). Od 2020 roku biorę także udział w cotygodniowym seminarium klinicznym u Julie Friend – amerykańskiej psychoanalityczki pracującej z parami. Superwizji pracy z parą uczę się u Mary Morgan.

Zapraszam!

Karolina Pniewska

Umów wizytę