
O miłości
„Czy miłość to w ogóle w życiu jest możliwa? Czy to w ogóle jest takie coś”?
No właśnie – co myślicie o miłości? Czy myślicie o niej w pracy z parami? Jak ją definiujecie?
Miłość – kluczowe w życiu każdej pary słowo dość rzadko pojawia się na stronach naszych podręczników. Definiujemy ją częściej przez zaprzeczenie – to tak, jak wtedy gdy wskazując drogę mówimy: „Widzisz ten duży, szary budynek? No, to nie tam, …” Zdecydowanie więcej przeczytamy o identyfikacji projekcyjnej czy przeróżnych obronach przed bliskością.
To są oczywiście niezwykle ważne sprawy, bo zrozumienie tych mechanizmów pozwala pomóc parze spojrzeć na siebie w bardziej realistyczny sposób. Ale miłość to stan, w którym często jesteśmy bardzo daleko od rzeczywistości. Jak zatem połączyć jedno z drugim? Jak zajmować się tym paradoksem w pracy z parami?
No i gdzie jest miłość?
Łączymy się w pary by kochać i być kochanym/kochaną. Miłość potrafi jednak pojawiać się i znikać a miłosna wymiana często przybiera zaskakującą, momentami niepokojącą formę.
Jak pomóc parom ją odnaleźć? Jak znaleźć miłość w morzu niepokojących diagnoz, skomplikowanych teorii a przede wszystkim w obliczu wcześniejszych bolesnych doświadczeń jakimi obarczone są pary i rodziny?
Zapraszam do wspólnego szukania miłości. Będziemy czytać beletrystykę i psychoanalityczne artykuły oraz słuchać muzyki by wyostrzyć nasze zmysły na różne przejawy miłości. Zajmiemy się też materiałem klinicznym.
Na pewno nie znajdziemy jednej definicji ani jednej wyczerpującej odpowiedzi na pytanie o to czym jest miłość ale wierzę, że warto byśmy je sobie i naszym parom zadawali bo miłość to na pewno jest takie coś!
Szczegóły:
Do siedmioosobowej grupy zapraszam osoby, które:
- pracują z parami i/lub rodzinami
- są zainteresowane podejściem psychoanalitycznym
- mają gotowość do omawiania swojej pracy w grupie
- lubią dużo czytać
- lubią dyskutować
W pierwszej połowie spotkania zajmujemy się dyskusją literatury: omawiamy teksty psychoanalityczne ale także beletrystykę: min. Sandora Maraiego, Patti Smith, Ibsena, Marqueza. W drugiej części spotkania zajmujemy się materiałem klinicznym przygotowany przez uczestników grupy.
Spotkania odbywają się raz w miesiącu, w piątki w godzinach 15:00 -18:00 w moim gabinecie przy ul. Rakowieckiej 41a/3 (tuż przy metrze Pole Mokotowskie).
Aktualnie prowadzę dwie grupy seminaryjne i nie ma w nich wolnych miejsc. Zainteresowane osoby proszę o kontakt – czasami zwalniają się miejsca i można dołączyć.
Informacje:
karolina.pniewska@psychoterapiaursynow.pl
O mnie:
Jestem certyfikowaną psychoterapeutką Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej, członkinią zarządu Sekcji Psychoterapii Par i Rodzin PTPP w latach 2022-2026, w tym jej prezeską w kadencji 2022-2024.
Pracuję od 2004, a z parami i rodzinami od 2009 roku. Prawie siedem lat pracowałam w Specjalistycznej Poradni Rodzinnej w Falenicy, gdzie przyjmowałam pary i rodziny w koterapii z terapeutkami i terapeutami różnych nurtów. Tygodniowo spotykałam wtedy kilkanaście par i to intensywne doświadczenie w dużej części zbudowało mój warsztat pracy, którym chciałabym się teraz podzielić.
Druga część mojego doświadczenia to szkolenie w psychoanalitycznej pracy z parami. Jestem uczestniczką grupy superwizyjno-szkoleniowej prowadzonej przez Stana Ruszczynskiego i Mary Morgan (od 2014). Od 2020 roku biorę także udział w cotygodniowym seminarium klinicznym u Julie Friend – amerykańskiej psychoanalityczki pracującej z parami. Superwizji psychoanalitycznej pracy z parą uczyłam się u Mary Morgan i Davida Hewisona.
Karolina Pniewska
Umów wizytę