Terapia rodzinna – z czego wynika?

Terapia rodzinna – z czego wynika?

Rodzina to złożony system. Członkowie rodziny mogą być dla siebie wsparciem, dawać zrozumienie i wzajemnie pomagać.

Jeśli jednak coś niepokojącego lub niezrozumiałego dzieje się z jednym z nich, ma to znaczący wpływ na całą rodzinę. Kryzysowe sytuacje wpływają na wszystkich: problemy dzieci odbijają się na rodzicach, zmartwienia rodziców (nawet te trzymane w tajemnicy) są przeżywane przez dzieci.

Czy czujesz, że relacje w Twojej rodzinie są napięte? Chcesz rozumieć, skąd biorą się trudności? Szukasz nowych rozwiązań, by przejść przez kryzys?
Jeśli tak, zapraszamy Cię na konsultacje w sprawie terapii rodzinnej.

Jak organizujemy terapię rodzinną?

Na konsultacje rodzinne zapraszamy najczęściej wszystkich mieszkających ze sobą członków rodziny.

 • Podczas pierwszych spotkań ustalamy cele i zasady wspólnej pracy.
 • Pojedyncza sesja trwa od 75 do 90 minut.
 • Sesje odbywają się co tydzień lub co dwa tygodnie – szczegóły ustala rodzina indywidualnie z terapeutą.
 • Sesje mogą być prowadzone przez jednego lub dwóch terapeutów.

Sesje terapii rodzinnej prowadzą: Julia Amarowicz-Pietrasiewicz, Marta Rusek, Karolina Pniewska w gabinecie na Mokotowie.

W gabinecie na Ursynowie sesje rodzinne prowadzi

Więcej o terapii rodzinnej

Rodzina tworzy pewien system, w którym poszczególne osoby wpływają na siebie nawzajem. Każdy ma swoje potrzeby, wartości, mocne strony i trudności. Nie zawsze te potrzeby i wartości członków rodziny ze sobą współgrają.

Zdarza się, że rodzicom trudno jest poradzić sobie ze skutkami takich sytuacji, jak: rozstanie, śmierć, choroba, dorastanie i usamodzielnianie się dzieci. Źródłem napięć w rodzinie są też często ważne wydarzenia z przeszłości.

W czym pomaga terapia rodzinna?

Terapia umożliwia komunikację w rodzinie. Chodzi o to, aby wszyscy mogli przedstawić swoje perspektywy i sposoby rozumienia sytuacji. Przestrzeń do rozmowy pomaga też znaleźć pomysły na rozwiązanie konfliktów lub wyjście z impasu. Udział w terapii rodzinnej daje też możliwość poznania potrzeb i przeżyć innych członków rodziny, co – zwłaszcza w kryzysowych sytuacjach – jest dużym wyzwaniem.

Zapraszamy na konsultacje rodzinne, wtedy gdy jako rodzina mierzycie się z takimi kwestiami, jak:

 • duże natężenie konfliktów,
 • trudności wychowawcze,
 • problemy w komunikacji pomiędzy członkami rodziny,
 • niepokój o kogoś w rodzinie,
 • chęć odnalezienia się w nowej sytuacji – po rozstaniu, założeniu nowej rodziny, dorastaniu lub usamodzielnieniu się dzieci,
 • wypadek, choroba lub żałoba w rodzinie.

Zdarza się, że to lekarz psychiatra zaleca terapię rodzinną jako ważny element pomocy dzieciom i młodzieży. To ważne, ponieważ zaangażowanie całej rodziny ułatwia członkom rodziny zrozumienie tego, co dzieje się z dzieckiem i pozwala lepiej zobaczyć źródła jego cierpienia. Terapia daje szansę na przejście przez kryzys i wypracowanie lepiej dopasowanych do potrzeb rodziny zasad współpracy, komunikacji i wzajemnej pomocy. To także możliwość przyjrzenia się, jak różne wydarzenia z historii rodziny wpływają na obecne życie.

Może dojść do sytuacji, gdy w trakcie terapii rodzinnej para decyduje się na podjęcie dodatkowej terapii par lub ktoś z rodziny podejmuje terapię indywidualną. Takie zmiany zawsze są uzgadniane z terapeutą rodzinnym, aby terapia była jak najskuteczniejsza.

Ile kosztuje terapia rodzinna?

 • Konsultacja rodzinna to koszt 250 PLN za 75 minut.
 • Terapia rodzinna prowadzona przez jedną terapeutkę – 250 PLN za 75 minut.
 • Terapia rodzinna prowadzona przez dwie terapeutki – 350 PLN za 75 minut.
Umów wizytę